המקורות הנעלמים של האייקידו : אייקי-אין-יו-הו*

בעולם האייקידו שוררת דעה שהאייקידו נוצר ע"י או-סנסאי ע"י סינטזה של אמנות הלחימה שלמד מהמורה סוקקו טקדה הנקראת דיאטו-ריו אייקי ז'יאו-ג'יטסו ומאמנות השלום שלמד מהכומר דה-גוצ'י בכת אומוטו-קיו אשר הצטרף אליה.

אולם ירידה לחקר האמת מרתקת הרבה יותר ויש לה משמעות עצומה ואפליקטיבית ללימוד אמנות האייקידו.

מסתבר כי דיאטו-ריו אייקי ז'יאו-ג'יטסו אינה אמנות מסורתית אמיתית אשר סוקקו טקדה למד אלא שם בלבד אשר הוא המציא לאומנות שהוא פיתח. כפי הנראה אימץ שם זה זאת בגלל השמרנות של התרבות היפנית. האמנות שלו היתה יצירה אישית אשר הוותה סינטזה בין אמניות לחימה סמוראיות אשר התמחה בהם לבין האומנות שהועברה אליו מהסבא שלו סואמון טקדה. אמנות זו נקראה אייקי-אין-יו-הו.

האמנות פותחה ע"י סואמון טקדה. היא נמסרה לתלמידו אשר שמו היה סייגו טאנומו היות ובנו של סואמון טקדה לא רצה לקבל אותה. סאייגו טאנומו הוביל מרד של המשטר הסמוראי המסורתי כנגד הכוחות המהפכניים, המרד נכשל והוא נעלם. משפחתו אשר חשבה שנהרג ביצעה התאבדות קולקטיבית. סאייגו טאנומו פרש בעקבות הטרגדיה לנזירות. אולם על מנת לשמר את האומנות אימץ כבן צעיר מוכשר בשם שידה שירו. שידה, לאחר שהוכיח את עליונותו המוחלטת בתחרויות פרש ועבר לאמנות הקשת קיו-דו. סוקקו טקדה אשר היה "פריק" של אמניות לחמה סמוראיות ולמד אייקי-אין-יו-הו , מסאייגו טונומו במקביל לשידה שירו המשיך לפתח את האמנות אבל המציא לה שם חדש: דיאטו-ריו אייקי ז'יאו-ג'יטסו.

מה המשמעות של השלתלשלות זו?

כתוצאה מהשם החדש הועלמה האמנות אייקי-אין-יו-הו והוכחדה. אמנם המושג אייקי נשאר, אך העלמת אין-יו-הו גרם לאיבוד ציון הדרך החשוב ביותר. ציון דרך אשר יכול ללמד כיצד לפעול בעת ביצוע טכניקות הלחימה השונות.

כאן המקום להזכר בסיפורו של סנסאי הנרי קונו, יוצר קלטת: Aikido Yin and Yang in Motion אשר למד אצל או סנסאי בשנותיו האחרונות. הוא מספר: "היינו שואלים את או-סנסאי :"כיצד אתה עושה זאת" והוא היה עונה: "אני לא מתכוון לגלות לכם את הסוד, צפו!!" ואז, במסיבה החלטתי לגשת לעניין בגישה עקיפה ושאלתי אותו:" מדוע איננו מצליחים לעשות זאת כמוך?". הוא ענה: " בגלל שאינכם מבינים את העיקרון של היין והיאנג".

כלומר או-סנסאי אימץ לאייקידו את עיקרון העל של היין והיאנג.

הבנה זו שופכת אור חדש על אופן הביצוע של האייקידו ואולי היא העומדת בבסיס היכולת של או סנסאי בהיותו מוקף בהרבה תוקפים, לרתום אותם ולהפעיל אותם כאחד. ע"י הפעלת קי-מו-סיבי לתזמן אותם למחזור יין-יאנג אחיד איתו.* אייקי-אין-יו-הו משמעותו ביפנית: אייקי לפי שיטת יין יאנג


מקורות:
  • Abundant Peace - The biography of Morihie Ueshiba - founder of Aikido / John stevense , עמודים 69-70,10-12
  • Aikido the way of harmony / John stevense, Shirata Rinjiro, עמודים 4-7
  • Yin and Yang in Motion (http://www.primalpics.com/henry_kono)
ברוכים הבאים! אתם מוזמנים להצטרף וללמוד אייקידו איתנו בדוג'ו . השיעורים בדוג'ו מתקיימים בימים ראשון, שלישי וחמישי בשעות 20:00-21:30 וביום שישי בשעות 08:00-09:30 . אנא השתמשו בעמוד יצירת הקשר או התקשרו לאסף אביזוהר לטל' 054-4944804 . מצפים לראותכם איתנו                                                                                                                                                                                                                            

© Copyright ALp4CE MultiCreation, 2008.
Hello, user, please take notice that the above mentioned copyright extends to site design ideas, scripting techniques and content presentation.
The rest are copyrights of their respective owners.